<- Home



| About | Location | Winners | Regulations | Sponsors | Records | Youtube |
| Despre | Locatie | Palmares | Regulament | Sponsori | Arhiva |

  |1996|1997|1998|1999|2000|2001|2002|2003|2004|2005|2006|2007|2008|2009|2010|2011|2012|2013|2014| | Home | Contact |
Au participat 41 de concurenti din 14 tari:

Bulgaria

Franta

Israel

Italia

Liban

Macedonia

Malta

Moldova

Portugalia

Romania

Rusia

Serbia

Taiwan

Ucraina

2005
Editia a X-a
 

12, 13, 15 mai 2005
Casa de Cultura a Sindicatelor Onesti

 

Realizatori

  • Presedinte Festival
    - Prof. Teodor Adobricai
  • Director Festival
    - Constantin Costandache
  • Director scena
    - Simona Rusu
  • Director tehnic
    - Florin Lupancu
  • Regie artistica
    - Prof. Teodor Adobricai
    - Constantin Costandache
  • Scenografie, decoruri
    - Florin Lupancu
    - Ilie Badea
    - Constantin Neagu
  • Sonorizare - lumini
    - Cezar Nicolaescu
    - Lucian Stanescu
    - Octavian Lupu
    - Cristian Tarzila
    - Sebastian Iorga
  • Lumini, efecte
    - Ilie Badea
    - Florin Lupancu
  • Ecrane Video
    - Lica Suru
    - Dan Seminaru
    - Sebastian Nasturas
  • Procesare imagini
    - Roxana Lepedeanu
  • Imagine
    - Marius Agache,
    - Marius Dima

Parteneri media

Organizatori

  • Asociatia Nationala a Caselor de Cultura ale Sindicatelor din Romania;
  • Casa de Cultura a Sindicatelor Onesti
  • Coproducator: TVR

Sponsori

Prezentatori

  • Horia Gumeni - TVR Iasi
  • Miruna Codruta Oprea - Onesti

 

Juriu

  • Milvia Terzaghi - presedinte juriu - Elvetia
  • Emil Strundjev - profesor de muzica, dirijor, compozitor, Dobrich - Bulgaria
  • Sammy Galea - compozitor, muzician - Malta
  • Pao Ling Chai - profesoara la Academia de Muzica, soprana - China (Taiwan)
  • Noha Hatem - Liban - profesor la Academia de Muzica din Beirut
  • Francesco Colasanto - compozitor - Italia
  • Ferenc Kovac - compozitor - Serbia
  • Titus Andrei - realizator programe Radio - Romania
  • Carmen Olaru - realizator TVR - Romania
  • Iulian Munteanu - profesor de muzica, dirijor, compozitor - Onesti - Romania
  • Emil Pantica - director de banca

Invitati

  • Trupele de dans : Etno Dance, Star Girls de la Liceul cu program sportiv Nadia Comaneci din Onesti - Instructor, prof. Aurica Nistor
  • Corul Andantino - Tecuci condus de Mircea si Marcela Calianu
  • Dor Danker - Israel
  • Solisti de la emisiunea "Piticot" - TVR Iasi
  • Alice - Italia
  • Dans Sportiv - Trupa Terpsidava - Onesti Instructor Simona Rusu
  • Trupa Shok - Ploiesti
  • Trupa de Clovni din Chisinau
  • Miruna Codruta Oprea - 10 ani, din Onesti - premiul II la festivalul pentru copii Zecchino D' Oro din Bologna, Italia, 2002
  • Funny - Ramona Hanganu si Antonia Margasiu - Onesti

Concurenti

Concurenti: Categoria 9 - 11 ani

  1. Gabbiani Thang Chia - Ying - 10 ani - Taiwan
  2. Danica Muscat - 10 ani - Malta
  3. Iaryna Shust - 11 ani - Ukraina
  4. Ivana Stoicheva Andonova - 10 ani - Bulgaria
  5. Eric - Mathieu Ritter - 11 ani - Liban
  6. Marijana Penovic - 11 ani - Serbia
  7. Maya Mazic - 9 ani - Serbia
  8. Mihaela Chisnenco - 11 ani - Republica Moldova
  9. Diana Prepelita - 11 ani - Iasi
  10. Catalina Agapie - 10 ani - Constanta
  11. Victoria Chicaros - 10 ani - Onesti
  12. Karina Bianca Ghita - 10 ani - Bucuresti
  13. Ovidiu Florin Lazar - 11 ani - Oradea

 

Concurenti: Categoria 6 - 8 ani

  1. Nicole Azzopardi - 8 ani - Malta
  2. Daniel Testa - 8 ani - Franta
  3. Tatiana Boronnikova - 8 ani - Rusia
  4. Catarina Joao De Barros Atanazio - 7 ani - Portugalia
  5. Stefanel Roscovan Jr. - 6 ani - Republica Moldova
  6. Antoni-Petkov Manikev - 8 ani - Bulgaria
  7. Daria Nicoleta Serban - 8 ani - Bucuresti
  8. Bianca Andreea Catana - 7 ani - Botosani
  9. Teodora Malina Tanase - 8 ani - Bucuresti
  10. Andreea Trandafir - 8 ani - Bucuresti
  11. Samia Saleh - 6 ani - Iasi
  12. Luiza Andrici - 6 ani - Iasi
  13. Antonia Francesca Iacob - 7 ani- Oradea

Concurenti: Categoria 12- 14 ani

  1. Hadar Knishkowy - 12 ani - Israel
  2. Brenton Azzopardi - 13 ani - Malta
  3. Cornelia Chise - 13 ani - Republica Moldova
  4. Natalia Popovich - 14 ani - Ukraina
  5. Nedelina - Ivanova Hristova - 13 ani - Bulgaria
  6. Zlata Toshevska - 12 ani - Macedonia
  7. Flavio Borelli - 13 ani - Italia
  8. Wang Hung - Yu - 12 ani - Taiwan
  9. Elena Diana Catana - 13 ani - Botosani
  10. Iuliana Iga - 13 ani - Onesti
  11. Andreea Claudia Ion - 14 ani - Bucuresti
  12. Mircea But - 13 ani - Baia Mare
  13. Francesca Ilie - 13 ani - Bucuresti
  14. Denisa Chis - 12 ani - Oradea
Gala laureatilor

Trofeul International Apollo Music Onesti 2005


Brenton Azzopardi - 13 ani din Malta
Categoria 12 - 14 ani

Premiile pentru categoria 9 - 11 ani

Premiul I
Danica Muscat - 10 ani din Malta.

Premiul II si un premiu special din partea Radio Trinitas al Bisericii Ortodoxe Romane
Chen Yu - Ting - 9 ani din Taiwan

Premiul III
Yarina Shust - 11 ani din Ucraina

Mentiune
Diana Prepelita - 11 ani din Iasi.
Victoria Chicaros - 10 ani din Onesti

Premiul Special al Presedintelui Juriului
Maya Mazic - 9 ani din Serbia

Premiul Special oferit de Comunitatea Romana din Pistoia si premiul pentru cel mai bun desen.
Tang Chia Ying - 10 ani din Taiwan

Premiul Special
Carina Bianca Ghita - 10 ani din Bucuresti

Premiul Special oferit de Casa de Cultura Onesti
Catalina Agapie - 10 ani din Conctanta

Premiul Presei
Marijana Penovic - 11 ani din Serbia

Premiul Societatii Romane de Radiodifuziune
Florin Ovidiu Lazar - 11 ani din Oradea

Premiul Special oferit de Comunitatea Romana din Pistoia
Ivana Stoicheva Andonova - 10 ani din Bulgaria
Mihaela Chisnenco - 11 ani din Republica Moldova

Premiile pentru categoria 6 - 8 ani

Premiul Ti Amo 2005
Catarina Joao de Barros Atanazio - 7 ani din Portugalia.

Premiul I
Nicolae Azzopardi - 8 ani din Malta

Premiul II
Antonia Francesca Iacob - 7 ani din Oradea

Premiul III
Antohi Petrov Manchev - 8 ani din Bulgaria

Mentiune
Luiza Andrici - 6 ani din Iasi
Daniel Testa - 8 ani din Franta

Premiul pentru cel mai sensibil mesaj
Ingrid Irimia - 7 ani din Iasi

Premiul pentru cea mai buna prezenta scenica
Teodora Malina Tanase - 8 ani din Bucuresti

Premiul pentru cel mai tanar concurent
Simia Saleh - 6 ani din Iasi

Premiul Special oferit de Comunitatea Romana din Pistoia
Stefanel Roscovan - 6 ani din Republica Moldova
Daria Nicoleta Serban - 8 ani din Bucuresti
Bianca Catana - 7 ani din Botosani

Premiile pentru categoria 12 - 14 ani

Premiul I
Cornelia Chise - 13 ani din Republica Moldova

Premiul II
Nedelyana Ivanova Hristova - 13 ani din Bulgaria

Premiul III
Mircea But - 13 ani din Baia Mare

Mentiune
Francesca Ilie - 13 ani din Bucuresti
Natalia Popovich - 14 ani din Ucraina

Premiul pentru cel mai bun text de actualitate
Flavio Borelli - 13 ani din Italia

Premiul de popularitate
Iuliana Iga - 13 ani din Onesti

Premiu Special
Andreea Claudiu Ion - 14 ani din Bucuresti

Premiul pentru cea mai buna relatie muzica-text si premiul oferit de TVR
Wang - Hung - Yu - 12 ani din Taiwan

Premiul Special oferit de Comunitatea Romana din Pistoia
Denisa Chis - 12 ani din Oradea
Hadar Cnihkowy - 12 ani din Israel
Zlata Tosevska - 12 ani din Macedonia
Elena Diana Catana - 13 ani din Botosani